Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal medya sektörünü incelediğimiz zaman; hesap yönetimi ile başlayıp sosyal medya yönetimi, topluluk yönetimi, online itibar yönetimi, sosyal medya kampanyaları gibi başlıklara ayrılan hizmetler karşımıza çıkar.

Bu konu dipsiz bir kuyu.. Derine indikçe sonu gelmeyen, sürprizlerle karşılaşılan, ancak web pazarlamaya ne kadar önem verilirse o kadar verim alınan çalışmalar bütünüdür. Bu konuda ne kadar makale, ne kadar kitap yazılsa, o kadar okumaya değer nitelikte olacaktır.

Bilgi tüketiminin hızla arttığı bugünlerde, sosyal medya kavramı hayatımızın odak noktalarından biri halini almıştır. Her bireyin kendince şekillendirdiği sosyal medya; yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği eş zamanlı bilgi paylaşımının gerçekleştirildiği dijital bir platformdur. Aynı zamanda bilgiye ulaşma için kullanılan önemli bir kaynaktır. Sosyal medya, bireylerce kullanımı dışında, kurumların konumlandırılmasında da rol oynar. Marka veya kurumun tanıtılması yani marka bilinirliği, kurumsal itibar için sosyal medya bulunmaz bir nimet halini almıştır. Sosyal medyanın geleneksel medyadan farkı, eş zamanlı bilgi paylaşımı sağlamasıdır. Çift yönlü iletişim ile içeriklerden alınan etkileşim diğer mecralardan daha fazladır.

Dijital konumlandırılması tamamlanmış markaların, sosyal medya hesapları ve internet sitelerinin ziyaretçi akışı için devamlılığın sağlanabilmesi konusunda başvurabilecekleri önemli yöntemlerden bir tanesi dijital kampanyalardır. Dijital kampanyalar, ufak yarışmalar eşliğinde oluşturduğu ya da tamamıyla branding çalışmaları için tasarlanan ve sosyal medyayı, web sayfalarını ya da mikro sitelerini kapsayan faydalı reklam çalışmalarıdır.

Sosyal Medya İçerik Yönetimi Nedir?

Markanızın gücü, hitap ettiğiniz kitle ile aynı yerde olabildiğiniz sürece artacaktır. Günümüzde yaş, cinsiyet ya da gelir grupları ne olursa olsun tüm müşterilerinizin Facebook ve Twitter’da olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bugüne kadar markaların kendi web siteleri ya da başka web sitelerindeki tanıtımları için üretilen içerikler, tek taraflı ve mümkün olduğunca interaktivite gerektirmeden bilgilendirmeye yönelik içeriklerdi.

Ancak bu içeriklerin günümüzdeki etkisi düşük olmaktadır. Sosyal medya sayesinde karlılığınızı artırmak için, farklı mecralarda farklı içeriklerle markanızı temsil etmeniz ve mesajınızı iletmek istediğiniz herkesle açık bir iletişime geçmeniz gerekmektedir.Paylaşımda bulunurken kelimelerin özenle seçilmesi hem hedef kitlenin daha kolay anlamasını sağlayacak hem de iletişimi güçlü kılacaktır.

Neden Sosyal Medya İçerik Yönetimi?

Günümüzün rekabete dayalı pazarında sosyal medya, markaların müşterileri ile olan ilişkilerinde büyük bir değişim yaratmıştır. Müşteri tabanınıza ulaşmak için telefon rehberi, televizyon ya da radyo gibi unsurların hızlı ve yararlı olduğu günler geride kaldı. Bugün birçok tüketici, markaların iletişim bilgilerine yalnızca web aramaları ile ulaşmaktadır. Dolayısıyla küçük ve büyük tüm işletmeler ve tanınmak isteyen markalar için sosyal medya, oyunun kurallarını değiştirmiştir denilebilir.

Ancak, birçok kurum ve kuruluş sosyal medyayı marka bilinirliğini artırmak için stratejik biçimde kullanamamaktadır. Bu yüzden, sosyal medya içerik yönetimi için profesyonel çözümlerden yararlanan markalar, rekabette ön plana çıkmaktadır.

Sosyal medya içerik yönetiminin bir faydası da, markanızın arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmasına yardımcı olmasıdır. Doğru bir sosyal medya içerik yönetimi ile tüm arama motorlarında web siteniz ve markanız için kendinize ayrıcalıklı bir yer açmış olursunuz.